Zakażenia bakteryjne
Zakażanie bakteryjne to schorzenia skóry wywołane przez bakterie. Zaliczamy do nich zmiany wywołane przez paciorkowce, gronkowce lub inne Gram-ujemne bakterie oraz pozostałe bakteryjne choroby skóry, takie jak różyca, łupież rumieniowy, promienica czy borelioza.
Warunki sprzyjające zakażeniom bakteryjnym to:
urazy skóry,
stany zapalne skóry,
ogólny spadek odporności (wywołany przez np. nowotwory, cukrzyca, AIDS), który ułatwia zajęcie skóry przez bakterie.
Rodzaje infekcji
-
Dotyczą mieszków włosowych na twarzy, tułowiu, pośladkach lub kończynach. Objawia się występowaniem pojedynczego pęcherzyka lub licznych pęcherzyków wypełnionych treścią ropną, czasami przebitych w centrum włosem. Mogą mieć związek z zabiegami depilacyjnymi lub goleniem owłosionych okolic skóry.
-
Dotyczy mieszka włosowego i jego otoczenia. W jego przebiegu dochodzi do obumarcia i rozpadu tkanek w otoczeniu mieszka. Powstaje guz zawierający martwe tkanki, który samoistnie lub w następstwie ingerencji oddziela się od skóry, pozostawiając w niej ubytek. Zmiana tworzy się przez kilka dni i często towarzyszy jej bolesność. Skóra początkowo jest żywoczerwona i obrzęknięta, a po kilku dniach na jej powierzchni tworzy się krosta. Po oddzieleniu się czopa martwiczego w miejscu ubytku skóry może pozostać blizna.
-
Dotyczy skóry i głębiej położonych tkanek, najczęściej w obrębie twarzy i kończyn dolnych. Choroba może wystąpić niezależnie od wieku pacjenta. Objawia się pojawieniem żywoczerwonych, obrzękniętych ognisk zapalnych, wyraźnie odgraniczonych od otoczenia. Charakterystyczny dla choroby jest nagły początek — zmianom skórnym towarzyszy gorączka, dreszcze i objawy przypominające przeziębienie. Choroba ta może powodować poważne zaburzenia ogólnoustrojowe i nieleczona prowadzić do szerzenia się ropnego zakażenia na okoliczne tkanki, przedostania się bakterii do krwiobiegu i tym samym spowodować posocznicę.
-
Dotyczy pachwin i przestrzeni międzypalcowych. Objawia się występowaniem rumieniowych ognisk w fałdach skórnych. Czynnikiem usposabiającym jest wilgotność i urazy skóry. Zmianom skórnym nie towarzyszą objawy ogólne. Choroba nieleczona może trwać latami.
Leczenie
W trakcie konsultacji dermatologicznej lekarz pobierze wymaz bądź zostaną wskaże inne badania oraz rozpocznie odpowiednie leczenie.
Zapisy na konsultacje
Na konsultację można zapisać się przez internet
lub pod numerem telefonu