Trądzik dorosłych
Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną mieszków łojowo-włosowych znajdujących się na twarzy, plecach i górnej części klatki piersiowej. Przyczyną postawania zmian trądzikowych jest nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych, co prowadzi do zaczopowania gruczołów łojowych i tworzenia się zaskórników. W gruczołach łojowych bytują bakterie beztlenowe Propionibacterium acne, które przyczyniają się do powstania szeregu zmian zapalnych, takich jak grudki, krostki oraz bolące zmiany naciekowe.
Obecnie dużym problemem i wyzwaniem dla dermatologów stał się trądzik dorosłych, który dotyczy pacjentów pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Szacuje się, że nawet 40% pacjentów w tym przedziale wiekowym zgłasza się do dermatologa z powodu zmian trądzikowych. W przeważającej mierze są to kobiety, w przypadku których trądzik ma z reguły cięższy przebieg i jest trudniejszy do wyleczenia.
Do czynników, które mogą wpływać na nasilenie trądziku zalicza się:
zaburzenia hormonalne,
leki (anaboliki, leki przeciwpadaczkowe, barbiturany),
kosmetyki (preparaty działające okluzyjnie, tzn. zatykające ujścia mieszków włosowych),
czynniki neurogenne (stres),
pokarmy (produkty mleczne/ pokarmy o indeksie glikemicznym powyżej 55).
Leczenie trądziku
Leczenie trądziku zależy od postaci i nasilenia zmian, przez co wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Podstawę leczenia stanowi leczenie miejscowe, które skuteczne jest u około 60% pacjentów. U pozostałych pacjentów stosuje się leczenie ogólne (antybiotyki lub izotretynoinę).
Zalecane jest również leczenie wspomagające w postaci dermokosmetyków. W razie pozostania przebarwień i blizn, po zakończonym leczeniu można zająć się ich redukcją zabiegami z zakresu dermatologii estetycznej.
UWAGA!!! – nie należy stosować zabiegów z zakresu medycyny estetycznej przed wyleczeniem trądziku, gdyż mogą one spowodować uaktywnienie trądziku i nie zapewnią trwałego rezultatu.
Zapisy na konsultacje
Na konsultację można zapisać się przez internet
lub pod numerem telefonu