Trądzik różowaty
Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy, która dotyczy około 10% populacji w wieku 30-55 lat, głównie osób o jasnej karnacji. Częściej diagnozuje się ją wśród kobiet, jednak cięższy przebieg obserwuje się u mężczyzn.
Początkowo choroba obejmuje środkową część twarzy — pojawiają się rumień i poszerzone naczynia, następnie grudki i krostki. U niektórych chorych może dojść do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych, szczególnie na nosie. W innych przypadkach mogą pojawić się również zmiany oczne w postaci zapalenia brzegów powiek, spojówek i rogówek.
Do czynników wpływających na wystąpienie lub zaostrzenie zmian zalicza się przed wszystkim:
stres,
ekspozycja na słońce,
spożywanie ciężkostrawnych potraw i alkoholu,
korzystanie z sauny lub basenów z chlorowaną wodą,
stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu lub kwasu nikotynowego,
stosowanie zewnętrznych preparatów sterydowych na skórę twarzy.
U niektórych chorych stwierdza się też obecność Demodex folliculorum (pasożyta z rodziny roztoczy) oraz drożdżaków.
Leczenie trądziku różowatego
W trakcie konsultacji lekarz omówi etiologię zmian i przebieg choroby, zleci niezbędne badania diagnostyczne, pomoże w doborze odpowiedniej pielęgnacja twarzy i właściwej diety, a także rozpocznie i zaplanuje dalsze leczenie.
Oprócz leczenia ogólnego i miejscowego zalecane jest również włączenie w proces terapii trądziku różowatego zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które przyspieszają leczenie oraz poprawiają kondycję skóry. Dobór odpowiednich zabiegów powinien zalecić lekarz, w zależności od stanu skóry pacjenta i zastosowanego leczenia ogólnego i miejscowego.
Zapisy na konsultacje
Na konsultację można zapisać się przez internet
lub pod numerem telefonu