Kriochirurgia
Kriochirurgia jest bezkrwawą oraz bezpieczną metodą leczniczą o szerokim zastosowaniu w dermatologii, która polega na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu chorej tkanki poprzez jej zamrażanie i tym samym wywołanie kriodestrukcji (zniszczenia niską temperaturą) tkanek zmienionych chorobowo. Nowoczesne sondy kriochirurgiczne umożliwiają precyzyjne zamrażanie tkanek na zamierzonej powierzchni i głębokości. Kriochirurgia to skuteczna forma terapii, przynosząca dobre efekty kosmetyczne oraz charakteryzująca się niskim ryzykiem powikłań.
Opis zabiegu
Miejsce poddane leczeniu zostaje wystawione na działanie niskich temperatur (około -190°C) na czas od kilku do kilkudziesięciu sekund. W zależności od charakteru i wielkości zmian mrożenie może zostać wykonane nawet kilkukrotnie. Odczucia w czasie trwania zabiegu można porównać do oparzenia kroplą wrzącej wody.
Bezpośrednio po zabiegu, w fazie rozmrażania, może pojawić się niewielki ból, który szybko ustępuje. W procesie gojenia powstaje pęcherz, a następnie strup, który odpada po krótkim czasie. Po kilkutygodniowym okresie gojenia nie ma śladu po pierwotnych zmianach chorobowych.
Metoda ta nie wymaga znieczulenia, jednak u pacjentów wrażliwych na ból można zastosować znieczulenie miejscowe kremem EMLA (nie dotyczy stóp oraz dłoni). Zabieg wymrażania może być wykonany u pacjentów w każdym wieku, u kobiet w ciąży oraz u osób w podeszłym wieku lub w złym stanie ogólnym. Zabieg z zakresu kriochirurgii nie wyłącza z normalnej aktywności życiowej.
Wykonanie zabiegu wiąże się z powstaniem tzw. blizn kosmetycznych (blizny elastyczne, bezkolagenowe), które zazwyczaj są mało widoczne.
-
Kriochirurgię stosuje się w usuwaniu bezpiecznych zmian skórnych, takich jak:
włókniaki miękkie,
brodawki łojotokowe,
przerost gruczołów łojowych,
brodawki wirusowe rąk (tzw. kurzajki),
brodawki wirusowe stóp,
brodawki płciowe (kłykciny kończyste),
brodawki płaskie,
rogowacenie słoneczne (wybrane przypadki),
róg skórny (wybrane przypadki),
leukoplakia błony śluzowej jamy ustnej,
leukoplakia błony śluzowej narządów płciowych,
choroba Bowena (wybrane przypadki),
ziarniniak obrączkowaty,
blizny przerosłe (wybrane przypadki),
bliznowce (wybrane przypadki),
nagniotki (wybrane przypadki),
świerzbiączka guzkowa (wybrane przypadki),
wybrane zmiany przerostowe skóry o łagodnym przebiegu.
-
miejscowe uszkodzenia skóry,
skłonność do bliznowacenia,
-
ból, dyskomfort w trakcie i po zabiegu,
rumień, obrzęk, pęcherz - występuje po zabiegu,
istnieje również niewielkie ryzyko infekcji wtórnej - w przypadku nieprzestrzegania zaleceń pozabiegowych,
przerosła blizna, keloid,